Gösteri Peygamberi [Chuck Palahniuk]

Ağustos 22, 2021 0 Yazar: admin
#Survivor

İnanılmaz sürükleyici, heyecan verici bir roman.

Bugün sabah başladım okumaya. Kısa bir süre sonra hipnotize edilmiş gibi kalakaldım. Evin içinde nereye gitsem benimle, dışarı çıksam benimle geldi. Bırakmak, mola vermek ve hatta gözümü dinlendirmek bile istemedim. Bazen olur ya bitirebilmek için zorlarsınız kendiniz, bu kitabı okurken açlıktan zil çalan midemi bile susturmak istedim. Yemek yemeden, su içmeden bitirmek istedim. Nefes almak gibi birşey oldu desem inanın abartmış olmam.

Chuck Palahniuk

Kitabın yazarı: Chuck Palahniuk. Meşhur Dövüş Kulübü isimli filmin ve aynı isimli kitabın yazarı. Zaten oldukça başarılı bir yazar olduğunu buradan bile anlayabilirsiniz.

Ancak “Gösteri Peygamberi” asla Dövüş Kulübü’nün yanında sönük durmaz. Çok etkileyici ve sürükleyici bir hikayeye sahip. Üstelik yazarın edebi dili de çok iyi. Kelime dağarcığına şok olabilirsiniz. Çevirmeni de taktir etmek gerekir diye düşünüyorum.

Kitabın ana karakteri “Tender Branson” isimli bir “kayıp”. Kayıptan kastım, çocukluk ve gençlik yılları koyu bir Hristiyan örgüt tarafından heba edilmiş, bundan ötürü sosyal adaptasyonu çok kötü olan, toplumsal değerler ve davranışlar ile barışabilmesi neredeyse imkansız bir meczup. Tek başına ürkek bir hayat yaşarken hayatına temas eden bir kadından sonra süregelen değişimleri ve macera dolu günleri anlatıyor bize. Yani ana karakterin kendi ağzıyla dinliyorsunuz hikayeyi.

Bölümlerin uzunluğu ve bölümler arası geçişler çok başarılı. Bazı kitaplarda sırf bölüm geçişleri bile yorar insanı. Bu kitapta aksine okumanızı kolaylaştırıyor. Hiçbir bölüm gereksiz yere uzun değil. Bu sayede merakınızı sürekli dinç tutarak ileri bölümlere atlamanızı sağlıyor.

Kitap içeriği hakkında daha fazla bilgi vermeyi tercih etmiyorum. Merak eden okuyarak öğrensin ve eserin edebi kalitesinden de faydalansın. Ancak çok hoşlandığım bir bölümden bahsetmek istiyorum: Tender Branson halka açık alanlarda veya otellerde tuvalete girdiğinde duvar yazılarını okuyor bizim için. Gerçekten çok komik olanlar varmış.

Artık bize düşer yazarın başka kitaplarını da okumak çünkü gerçekten hak ediyor.

Hepinize iyi okumalar dilerim…