“Bir Yerde” [Jerzy Kosiński]

Mayıs 16, 2021 0 Yazar: admin
Jerzy Kosinski

Polonya asıllı Amerikalı yazar Jerzy Kosinski‘nin 1971 yılında yayımlanmış kara komik romanı “Bir Yerde” yi okumaya başladığımda mola vermeden bitireceğimi düşünmemiştim.

Merak uyandırıcı, düşündürücü ve eğlendirici tarzı ile Aziz Nesin‘in eserlerine benzeyen bir roman “Bir Yerde”. Hatta kitabı okurken muhtemel film sahnelerini de aklınızca canlandıracaksınız. Sonra benim gibi kitap hakkında araştırma yaptığınızda filminin de çekilmiş olduğunu öğreneceksiniz. Ben henüz filmi izlemedim ama izleyeceklerim arasına ekledim.

Bir Yerde

Romanın kahramanı Chance isimli bir bahçıvandır. Chance öyle bir bahçıvandır ki hayatı boyunca hiçbir zaman sorumlusu olduğu bahçeden dışarı çıkmamış, kaldığı evde küçük bir odada yaşamış ve ev sahibi dışında kimseyle muhattap olmamıştır. Dış dünya onun için bilinmeyen bir gezegen gibidir.

Hafif mental retarde belki de otistik olan Chance’ın macerası ev sahibi öldüğünde başlar. Kimsesi olmayan adam öldüğünde yetkili kişiler adamın mal varlığına karar vermek adına evi ziyaret ettiklerinde Chance ile karşılaşırlar. Sonrasında bir dizi komik ve düşündürücü olay yaşayacak olan Chance’ın hikayesini siz okurların merakına bırakmak en doğrusu olacaktır.

İçeriği hakkında daha fazla bilgi vermeden bende uyandırdığı düşünce hakkında yazmak isterim: Aslında hayatımızı etkileyen bir sürü Chance karakteri mevcut bugün. Fırsat eşitsizliğinin pik, iltimasın tavan yapmış olduğu bu dünya düzeninde bulunduğu konuma hasbelkader gelmiş olan bir sürü insan söz konusu. Sadece şans eseri de değil toplumun itelemesi ile kalite yoksunu, bağnaz düşünceli, üretim kabızı bir sürü insan akil adam, kanaat önderi sıfatı ile toplumun geleceği hakkında söz sahibi gibi davranmakta. Hatta bu insanlar yönetici olmakta. Burada ülkemizden değil tüm dünyadan bahsediyorum. Bunun en ileri örneklerini Amerika’da görebilirsiniz. Kapitalist ekonomik düzende nihayi sonucun “liyakatsız tahakküm” olacağı bilinmekteyken ısrarla bunu inkar etmenin insanlığı uçuruma sürüklediğini ne zaman göreceğiz acaba?

Muhtemelen hiçbir zaman farkına varmayacağız ve Chance karakterleri her zaman insanlığın kaderine yön verecek. Kitabı merak eden okurlara şimdiden keyifli okumalar dilerim.