“Bir canımız var başımıza bela olmuş”

Ocak 7, 2021 0 Yazar: admin

Merhaba sevgili okuyucu,

Şuan Amerika Birleşik Devletleri‘nde birşeyler oluyor. Bize yansıtıldığı kadarıyla “koltuğu bırakmak istemeyen” bir başkan ve fanatikleri “seçilmiş” yeni başkanı tehdit etmekte. Eylem yapıyor, biryerlere saldırıyor, kolluk kuvvetleri ile çatışıyorlar vs vs. Ne kadar sürer bilmiyorum. Siyasetçi olmadığım gibi toplum bilimci de değilim. “Kedi gözlerimiz” de yok maalesef. Ama şundan eminim: Sonu nasıl biterse bitsin bizi maalesef olumsuz etkileyecek.

Bu tarihi olayı takvime not düştükten sonra asıl değinmek istediğim konuya gelmek istiyorum:

İki gün önce izledim haber kuşağında. Geçinemeyen bir emekli, maaşlara yapılan zam oranını beğenmediği için bir eyleme katılmış. Kendisine uzatılan mikrofona vicdanları vuran o cümleyi kurdu:

Bir canımız var başımıza bela olmuş

“Ben 68 yaşındayım. Yapamadığım o kadar çok şey var ki bazen oturup düşündüğümde hep pişmanlık. Yav bir canımız var başımıza bela olmuş.”

“Bir Canımız Var Başımıza Bela Olmuş”

Birkaç muhalif siyasetçi bu röportaj üzerine birkaç kelam etmiş. Ancak 68 yaşındaki bu amcamızın sızısı halen yüreğinde duruyordur. Esasen güç sahibi kimsenin de umursadığını düşünmüyorum. Umarım ölene kadar bu acı, bu pişmanlık ile yaşamaz.

“Yerden göğe kadar haklı”

“Bir canımız var başımıza bela olmuş” dedirten bir dönemde yaşıyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde huzur yok. Covid-19 Pandemisi tüm dünyaya korku imparatorluğu yaşatıyor. Evlere hapsolduk. Global ekonomi çökme noktasına geldi. Ülkemiz bu durumdan kat kat fazla etkilendi. Son 5-6 ayda mutfak masrafları inanılmaz bir hızla arttı. “Sabahtan akşama fiyatlar zamlanıyor” desek abartmış olmayız. Bunun karşısında tabi ki işçinin, memurun, emeklinin; tüm emekçilerin kazançları eridi maalesef. Hızla da erimeye devam ediyor.

Bu kötü gidişat böyle devam ederse toplumsal düzeyde bir husursuzluk, kaos ve cinnet hali kaçılmaz olur diye düşünüyorum. Asgari ücret ile geçinmeye çalışan işçi aileri için yaşam koşulları çok ağır. Pandemiden ağır etkilenen küçük esnafın da hali hiç iyi değil. Hergün çok sayıda işletmenin kepenk kapattığı aşikar. İşsizlik oranları da çok yüksek. Biran evvel bu kötü gidişatı durduracak ekonomik müdahale mutlak şart.

Yine de umutsuz olmamak gerek. İnsanlık bu pandemiyi de yenecek. Hayat bir şekilde devam edecek. Elbet emek hak ettiği değeri görecektir.

“Güzel günler göreceğiz”